Sabotin: Potovanje skozi zgodovino in naravo nad Novo Gorico

0

Sabotin, hrib nad Novo Gorico, ponuja edinstveno kombinacijo lahkotnega družinskega izleta, razgleda od Alp do Jadranskega morja in vznemirljivih ostankov soške fronte. Na Park miru se lahko povzpnete peš, s kolesom ali se pripeljete z avtomobilom. Nahaja se na nadmorski višini 609 metrov, a po razgledih in zgodovinskem pomenu se lahko kosa z višjimi vrhovi. Njegov greben označuje mejo med Slovenijo in Italijo, pod površjem pa se skrivajo skrivnostni vojaški rovi iz prve svetovne vojne.

Dostopna pot in priložnosti za raziskovanje

Najlažja pot do Sabotina vodi po asfaltirani cesti, ki se začne na območju med Gonjačami in Vrhovljami pri Kojskem. Peš pot bo trajala približno eno uro, odvisno od izbranega parkirišča, prehoditi pa morate tri do štiri kilometre. Pot je primerna tudi za družine z otroki, vendar je treba biti pozoren na avtomobile, saj cestišče nima pločnika. Kaverne in jarki na grebenu niso primerni za vozičke, zato je za mlajše otroke priporočljivo uporabiti otroške nosilke.

Vojaška dediščina v naravi

Sabotin je imel med prvo svetovno vojno izjemno strateško vrednost. Avstro-ogrski vojaki so na njem zgradili sistem zaklonišč, opazovalnic in obrambnih položajev. Avgusta 1916 ga je zavzela italijanska vojska in preuredila del kavern v topniške položaje, iz katerih so obstreljevali avstro-ogrske položaje na bližnjih hribih. Sabotin danes služi kot opomin na vojne grozote in ne kot simbol vojaških zmag. Za raziskovanje rovov potrebujete svetilko, ker niso vsi deli osvetljeni, in priporočljiva je dobra obutev zaradi mokrih tal in ozkih prehodov.

Mednarodni greben

Od centra za obiskovalce lahko nadaljujete po razglednem grebenu, ki vodi do vrha Sabotina in ostankov cerkve sv. Valentina. Pot spremljajo mejni kamni, zapuščeni bunkerji in sledi nekdanjih stražnic. Po drugi svetovni vojni je po grebenu potekala strogo nadzorovana meja med Jugoslavijo in Italijo, kar je dolgo časa omejevalo dostop. Razgled s Sabotina obsega Goriška brda, Furlansko nižino, Vipavsko dolino, Kras in Sočo. Ob jasnih dnevih vidite tudi Julijske Alpe in Jadransko morje.

Center za obiskovalce

V nekdanji obmejni stražnici je danes multimedijski Center za obiskovalce Sabotin – Park miru. Odprti so ob sobotah, nedeljah in praznikih od aprila do oktobra med 10. in 18. uro, od novembra do marca pa med 10. in 15. uro. Vstopnina za odrasle znaša 5 evrov, za otroke od 3 do 15 let 3 evre, družinska vstopnica pa 12 evrov. Pred obiskom preverite aktualne urnike in možnosti vodenega ogleda. Izlet lahko zaključite s postankom ob Solkanskem mostu, ki je znan po največjem kamnitem loku med železniškimi mostovi na svetu.

Sabotin je dostopen v vseh letnih časih, najlepši pa je spomladi in jeseni. Poletja na grebenu so vroča, pozimi pa lahko veter in led povečajo zahtevnost izleta.

 

Spletno uredništvo Goriške novice